Bezpieczna turystyka rowerowa w Polsce
Rower staje się coraz chętniej wybieranym środkiem transportu miejskiego w Polsce. Turystyka rowerowa rozwija się w szybkim tempie, wraz z budowaniem w polskich miastach nowych tras.Jak zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów?
25 proc. rowerzystów
Z badań instytutu ARC z marca 2011 roku wynika, że coraz chętniej wybieramy jazdę na rowerze jako główną aktywność fizyczną. Jeszcze w 2007 roku sport rowerowy wybierało 7 proc. osób, zaś w 2011 roku było to ponad 25 proc. Obok biegania i uprawiania nordic walking, jazda na rowerze pozostaje niezmiennie najbardziej popularnym sportem. Nawet biznesmeni i politycy chętnie wybierają rower, w szczególności modny model miejski, aby dotrzeć do pracy i przy okazji pokazać innym, że dbają o swoją formę i o środowisko.
Popularyzacja turystyki rowerowej znakomicie wpisuje się w obecne trendy – ekologiczny i aktywnego trybu życia. Zwolennicy ochrony środowiska zamieniają samochody na jednoślady, ograniczając emisję spalin do atmosfery. Nie bez znaczenia jest także i to, że korzystając z roweru, często szybciej dotrzemy na wyznaczone miejsce, niż jadąc samochodem i stojąc w korkach. Tyczy się to przede wszystkim dużych miast. Jazda na rowerze poza tym pozwala na poprawienie kondycji i wydolności organizmu, odchudzanie i wymodelowanie sylwetki w bardzo przyjemny sposób. Turystyka rowerowa jest szansą na spędzanie czasu całymi rodzinami.
Bezpieczeństwo rowerzystów
Tylko w 2013 roku doszło do 4732 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których życie straciło 317 osób. Najwięcej kolizji notowanych jest w okresie wakacyjnym. Rowerzyści często ulegają urazom, które wymagają długotrwałego leczenia. Koszty leczenia pokrywa w całości OC sprawcy wypadku. Jeśli to jednak rowerzysta spowodował wypadek, to sam musi je pokryć. W takim przypadku warto mieć dodatkowe ubezpieczenie, które będzie obejmowało takie ryzyko. Osoby uprawiające turystykę rowerową mogą zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne oferowane przez Signal Iduna, które obejmuje ryzyko wypadku i konieczność hospitalizacji czy rehabilitacji osoby ubezpieczonej. Rowerzyści klasyfikowani są przez tą firmę ubezpieczeniową do II grupy ryzyka ubezpieczeniowego, co oznacza, że ich składka przy takiej samej sumie ubezpieczeniowej będzie nieco wyższa niż w odniesieniu do muzyków, szachistów czy wędkarzy.