Jaki rower wybrać ?

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Jaki rower wybrać ?

Sezon wakacyjny rozpoczęty, wiele osób zastanawia się nad zakupem nowego roweru, postaramy się podpowiedzieć wam co można kupić gdzie ? i za ile ?
Jeżeli macie stary rower, dobrze zastanowić się chwilę czy nie wystarczy mały remont starego roweru? Nowy lakiej, opony wymiana linek i czasami nasz stary rower wygląda jak nowy. Ale to musicie ocenić sami, gdy już podejmiecie decyzję o zakupie nowego roweru przychodzi kwestia decyzji – jaki typ roweru ?

Proponujemy zastanowić się gdzie jeździcie  zazywaczaj i jakie macie plany wobec roweru.

100% miasta + dystanse 10-30 km -mała prędkość –  Rower miejski – błotniki, bagażnik, szerokie siodełko, kierownica wysoko – rower ciężki ale wygodny

100% miasto + dłuższe dystanse – większa prękdość – mniejszy komfort – rower szosowy czy też kolarzówka, Gdy nie jeździliście wcześniej na takim rowerze warto najpier wsprawdzić czy odpowiada wam pozycja za kierownicą ? Na początku jest mało wygodna, ale pozwala na osiąganie większych prędkości

70 % miasto 30 % szutry, drogi leśne itd- długie dystanse – średnia prędkość – Rower trekingowy czy też crossowy- połączenie roweru „górskiego” z szosowym a raczej kompromis. W takim rowerze mamy 28 calowe koła, wąskie opony ale często też amortyzator. To rozwiązanie dobre gdy lubicie wycieczki rowerowe, ale też  jeździcie po wyboistych drogach a jednocześnie lubicie osiągać duże prędkości.

50-70% Szutry i drogi leśne – 50-30% miasto – Rower „górski” czyli MTB lub XC.  Kiedyś takie rowery były hitem komunijnym i były bardzo popularne w miastach, dziś nie są są już w takiej przewadze ale nadal cieszą się dużym uznaniem, taki rower pozwala wam przejchać, przez trudne tereny, wyboje itd , jednak szerokie opony ograniczają prędość i mniejszają komfort jazdy w mieście.

Kolejna sprawa – czym kierować się przy zakupie?  W wielu przypadkach wygląd wygrywa z funkcjonalnością, ale pamiętajcie najpierw właściwości jezdne a potem estetyczne ! Co z tego, że rower będzie ładny jak nie będzie chciało się wam na nim jeździć?

Na co patrzymy przy zakupie roweru?
1. Waga – im lżejszy tym lepszy, czasmi rower musimy przenieśc, wjechać pod górkę  a nawet na prostej drodze waga roweru przeszkadza nam w rozwijaniu prędkości

2. Im prościej tym lepiej – warto wybierać proste sprawdzone kontrukcje, bez zbędnych ozdobników, każdy nowy bajer to kolejna rzecz która się popsuje.

3. Wymiary ramy – warto dobrze wybrać ramę tak aby paowała do naszego wzrostu

4. Test – przez zakupem sprawdz- jeżeli macie możliwość poproście znajomch o udostępnienie roweru jaki chcecie kupić – nie wystarczy kilka metrów – dobrze sprawdzić się na dłużym dystansie. Zazwyczaj rower który jest wygodny na początku, przestaje nim być po 20 kilometrach i odwrotnie 🙂

5. cena – pomyślcie gdzie zostawiacie rower, jak przypinacie i czym ? Czy rower jest często przypinany?  Jeżeli rower ma być środkiem transportu do pracy czy szkoły nie warto przesadzać z jego ceną.

 

 

materiał o rowerach i tym jak wybierać rower Radio Kampus .