Mały sprytny i elektryczny (test rowerów)
Odwiedzając Belgię, Danie czy Wielką Brytanie bez trudu zobaczymy sporo ludzi którzy przemieszczają się za pomocą składanych rowerów. W Polsce też składaki znalazły swoje szerokie grono odbiorców.
A co jeśli połączymy zalety roweru składanego z napędem elektrycznym?
Mieliśmy okazje przetestować dwa modele składanych rowerów ecobike – model tourism oraz model even black. O to kilka praktycznych informacji o nich.
Wspomaganie elektryczne.
Zarówno ecobike tourism jak i even black mają aż 6 poziomów wspomagania, co sprawia że możemy dostosować siłę elektrycznego napędu do naszej kondycji, siły i nastroju. Super sprawa, kiedy jedziemy nim np. w upalny, bezwietrzny dzień i mamy mniejszą ochotę na pedałowanie. Rower rozpędza się do 25km/h, a kontroler sprawia, że robi to płynnie i nie szarpie. Baterie firm Greenway oraz Panasonic/LG są dosyć wydajne. Jedno doładowanie pozwala na przejechanie od 60 do 100 km. Wybieranie wspomagania elektrycznego odbywa się za pomocą elektrycznego panelu. Wyświetla też wskaźnik naładowania baterii, ilość przejechanych kilometrów i prędkość z jaką się poruszamy.
Natomiast największym zaskoczeniem jest budowana w kierownice manetka, za pomocą której (po zdjęciu blokady) rower sam jedzie bez pedałowania. Dzięki temu mamy uczucie, że jeździmy na mini skuterze.
Ecobike w mieście
Przemieszczanie się składanym rowerem elektrycznym po dużym mieście np. do pracy, na spotkanie biznesowe lub towarzyskie to bajka. Sama jazda ze względu na to, że możemy dostosować zarówno poziom siodełka jak i kierownicy do swojej budowy czyni go niezwykle wygodnym. Dodatkowym czynnikiem na korzyść naszej wygody są fajnie wyprofilowane chwyty w kierownicy i miękkie siodełko. Obydwa rowery wyglądają też bardzo stylowo.
Największym atutem jest jednak rozmiar ecobike. Kiedy chcemy wejść z rowerem do metra, tramwaju lub pociągu to za pomocą kilku ruchów możemy złożyć go do małych rozmiarów (88 x 40 x 69 cm).
Co więcej nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych narzędzi. Wejście ze złożonym rowerem do metra nawet w godzinach szczytu nie sprawiało żadnego problemu. Bez problemu można wejść z nim nawet do knajpy i postawić np. pod krzesłem lub stolikiem. Rozłożony rower też zajmuje mniej miejsca niż zwykły, co jest bardzo pomocne np. jeśli chcemy przetransportować go windą i nie chce nam się go składać i rozkładać za każdym razem. Ecobike posiada też stabilną i mocną nóżkę.
Ecobike w podróży
Składaki Ecobike wyglądają jakby zostały stworzone z myślą o ludziach lubiących podróże. Planujesz wypad na weekend? Bez problemu zmieścisz go bagażniku samochodu. Żeglujesz? Na 100% zmieścisz rower pod pokładem. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje kamperem to łatwo zamontujesz go na dachu pojazdu.
Bez względu na to gdzie wyjeżdżasz wygodnie i przyjemnie mieć Ecobike w podróży i zwiedzić okolice rowerem, który nie zajmuje dużo miejsca i jest po prostu łatwy w użytkowaniu. Praktyczne jest też to, że składaki Ecobike mają dosyć stabilne i spore bagażniki, na które zawsze coś można zamocować. Ecobike mają dosyć grube i solidne opony, więc na terenie szutrowym lub leśnych ścieżkach też dają radę.
Jeszcze jedna zaleta dla osób, które lubią naturę, teren i przyrodę, ale nie koniecznie chcą się męczyć. Podczas jazdę pod górkę na Ecobike mamy uczucie jakby coś nas samo ciągnęło do góry i bez męczenia się jesteśmy w stanie pod nią podjechać. No i ta manetka..
Karolina Jacak