Szlaki rowerowe – najpiękniejsze miejsca spotkań nowoczesnego człowieka z naturą
Żyjemy aktywnie, otaczamy się naturalnymi produktami, życzymy sobie zdrowia. Coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, spoglądając w oczy naturze. W wolnym czasie jeździmy rowerem. Na szlaku czujemy się wolni, szczęśliwi i zrelaksowani. Nic dziwnego, że w Polsce powstaje coraz więcej miejsc, gdzie tego rodzaju rozrywka stanowi ważny aspekt oferty turystycznej.
Jazda na rowerze to sport i rozrywka, którą może uprawiać każdy. Pod warunkiem oczywiście, że ktoś kiedyś poświęcił nam kilka minut na naukę prowadzenia tego pojazdu. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że osób, które nie potrafią jeździć rowerem, jest bardzo niewiele. Sztuka opanowania dwóch kółek i kierownicy nie należy do najtrudniejszych czynności.
Jazda na rowerze to same korzyści. Wypełnia nasz wolny czas, pozwalając zaoszczędzić pieniądze. Jest najtańszym środkiem lokomocji i jednocześnie najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu. Jazda na rowerze to także doskonały sposób na zrzucenie kilku lub więcej zbędnych kilogramów. Ten rodzaj aktywności pięknie rzeźbi nasze nogi, a także kształtuje pośladki. Wzmacnia również mięśnie pleców, a co za tym idzie – kręgosłup, o który należy przecież dbać przez całe życie. Jazda na rowerze pomaga dotlenić narządy wewnętrzne i pozytywnie wpływa na pracę naszego serca. W czasie pedałowania wydzielają się endorfiny – to dlatego czas spędzony na siodełku kojarzy się tak dobrze.
Coś dla zdrowia czy dobry sposób na spędzanie czasu wolnego?
Właściwie to i to. Rowerowe podróże to ogromna dawka adrenaliny. Na każdej przejażdżce mogą nas czekać jakieś przygody – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wystarczy, że wcześniej poświęcimy odrobinę czasu na organizację trasy wycieczki.
Nasze dzieci będą wniebowzięte. Wreszcie będą aktywnymi uczestnikami wycieczki, a nie tylko obserwatorami zza samochodowej szyby. Podczas jazdy rowerem mogą zbliżyć się do przyrody – dotknąć, poczuć wszystkiego, co je otacza. Dosłownie. Trasy rowerowe wytyczone są przecież zwykle w najbardziej urokliwych miejscach Polski. Wraz z popularnością tego rodzaju aktywności powstaje coraz więcej tras rowerowych.
Spośród najciekawszych tras warto wymienić:
Szlak Stu Jezior, Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie – jest to jedna z pierwszych tras rowerowych w Wielkopolsce. Wiedzie przez delikatnie pagórkowaty teren i ma w sumie aż 110 km długości. Jest połączona z międzynarodowym szlakiem rowerowym wiodącym z Calais do St. Petersburga, przez co jest bardzo znana.
Szlak przez zamek w Ogrodzieńcu – w ruinach XIV-wiecznego Ogrodzieńca na Szlaku Orlich Gniazd, jedyna tego rodzaju trasa nocna w Polsce, urozmaicona szeregiem atrakcji. Na wycieczkowiczów czeka 40-minutowy „Wieczór z duchami” zaczynający się zwykle po 21.00 w niemal każdy wakacyjny piątek i w weekend majowy.
Trasy rowerowe na Mazurach – jest ich tutaj około 30. Spośród nich wybierzemy się na przejażdżkę trasami rowerowymi w Dolinie Rospudy oraz przekonamy się na własne oczy, co kryje się za określeniem tego malowniczego regionu jako piękny. Pętla naszej trasy rozpoczyna się w Bakałarzewie. Poziom trudności ścieżki można zaliczyć do łatwych – w całości ma około 44 km długości.
Trasy rowerowe nad Biebrzą – czyli bezpośrednio w jednym z największych parków narodowych w Europie. W samym parku znajduje się 70 kilometrów tras rowerowych, dzięki którym można podejrzeć ekosystemy i siedliska, które w innych miejscach zostały już bezpowrotnie zniszczone w wyniku melioracji, osuszania bagien i torfowisk. Jest gdzie jeździć – w okolicy są przecież aż cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski. Podlaskie słynie z tego, że w północnej części regionu spotkamy wzniesienia, których wysokość sięga nawet do 300 m n.p.m. Będą one wspaniałym elementem wyprawy dla tych rowerzystów, którzy nie lubią zbyt monotonnej jazdy.
Wybrzeże Bałtyku – tutaj warto wskoczyć na rower i ruszyć z Półwyspu Helskiego aż do Zatoki Puckiej. Przejechanie tej trasy zajmuje dobre kilka godzin, może się zatem okazać trochę za trudna dla dzieci. Na sam Hel możemy też dopłynąć statkami Żeglugi Gdańskiej, a dopiero potem wsiąść na rower. Trasa ma charakter piaszczysty, żwirowy. Na turystów czeka niezapomniany widok na Zatokę Pucką.
Polska centralna – czekają na nas piękne widoki doliny wielkich rzek: Wisły, Bugu, Pilicy i Narwi, a poza tym lasy, pola, jeziora – z zabytkowymi budynkami pośród nich. Najwięcej tras zaczyna się w okolicach Warszawy. Warto tutaj zwrócić uwagę na długą przeprawę wiodącą z lasu Kabackiego, przez Czersk, aż do Chynowa.
Małopolska – naszym rowerowym rajem będzie Jura Krakowsko-Częstochowska. Wybierzmy się na przykład w Dolinę Prądnika – niezwykłych jurajskich dolin. Unikatowy jest również Szlak Orlich Gniazd z licznymi warowniami i pozostałościami zamków.
Jeśli w trasę – to tylko bezpiecznie
Wyprawa na rower powinna być odpowiednio zaplanowana. Bez względu na charakter trasy, poruszajmy się na niej z rozwagą. Jeśli zamierzamy wybrać się na kilkudniową wyprawę na szlaku, wykupmy ubezpieczenie. Polisa zapewni nam kompleksową ochronę podczas rowerowych wypraw.
Ubierzmy się na cebulkę – ocieplana kurtka przeciwdeszczowa, wygodne obuwie, ciepłe skarpety, bielizna termiczna – oczywiście rodzaj materiału oraz jego grubość dobrane do pory roku. Do plecaka wrzućmy przekąskę, wodę, podstawowe leki, latarkę, mapę, telefon.
Mierzmy siły na zamiary. Jeśli jesteśmy początkowymi rowerzystami, wybierajmy trasy łatwiejsze, dostosowane do naszej formy. Sprawdźmy, ile interesująca nas droga ma kilometrów, czy do jej pokonania nie trzeba mieć specjalnego roweru. Teren o dużym zróżnicowaniu z pewnością nie będzie dobrym wyborem na rodzinną przejażdżkę.
Artykuł zrealizowany jest w ramach projektu pn. „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Oś priorytetowa III. Rozwój turystyki i kultury, Działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.