Włoszczowska, Majka, Kwiatkowski – jak wychować kolejnych mistrzów?

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Włoszczowska, Majka, Kwiatkowski – jak wychować kolejnych mistrzów?

Ciężka praca popłaca – mówimy potocznie. To powiedzenie najlepiej odnosi się do aktywności fizycznej. Żeby osiągnąć sukces, potrzeba czasu, wyrzeczeń i tytanicznego wysiłku włożonego w wykonywany zawód.

 

Gdyby wszystko w życiu przychodziło za darmo, prawdopodobnie nie docenialibyśmy osiąganych przez nas rezultatów. Tyczy się to zarówno sportu, życia prywatnego, jak i pracy. W tym pierwszym przypadku kluczowe jest umiejętne przekazywanie początkującym atletom szczegółowej wiedzy, która pozwoli uniknąć nabrania złych nawyków przy ćwiczeniach. Nie mniej istotna jest psychologia – ważne, aby zaszczepić w młodym sportowcu mentalność zwycięzcy.

Kolarstwo w Polsce

 

Michał Kwiatkowski. Rafał Majka. Maja Włoszczowska. Kto dziś nie słyszał o tych nazwiskach? Ten pierwszy chwilę temu został Mistrzem Świata. Włoszczowska to wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy w kolarstwie górskim. O Rafale Majce, na którego punkcie zwariował cały naród, wspominać nie trzeba. Polskie tradycje kolarskie są duże. Bardzo duże. Ekspercki na każdym kroku podkreślają, że Polska rowerami stoi. Tradycję stworzoną przez ikony Czesława Langa (srebrny medalista IO) i śp. Joachima Halupczoka należy pielęgnować. Należy zapisać kolejne rozdziały na kartach historii.

Szkolenie młodzieży

 

Sukces nie jest rzeczą nabytą. To rzecz wypracowana. Żeby go osiągnąć, trzeba wylać hektolitry potu na treningach, przejść przez mnóstwo wyrzeczeń. Dotykają one zwłaszcza świeżych adeptów sztuki kolarskiej. Ważne, aby zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. Modelowym przykładem pracy z młodzieżą jest Akademia Kolarska działająca przy klubie Copernicus Toruń. Wspomniany wcześniej Michał Kwiatkowski jest jej założycielem. Zorganizował od podstaw profesjonalne szkolenie młodzieży. Co ciekawe sam właściciel również poświęca czas swoim podopiecznym. Udziela wskazówek, przebywa z wychowankami w warsztacie. Gdyby w każdym polskim mieście działała tak profesjonalna placówka, panteon polskich mistrzów szybko wzbogaciłby się o kolejne nazwiska. A kibice, zdeklarowani fani zakładów sportowych takich jak totolotek.pl, mogliby z jeszcze większą pewnością obstawiać zdarzenia związane ze swoją ulubioną dyscypliną sportową.

 10462554_10201828538383265_2909933794082442748_n

Przyszłość

 

Mimo że Polska rozwija się pod każdym względem, na kolarstwo wciąż przeznacza się za mało środków. Wprawdzie duże klubu pozyskują coraz więcej sponsorów, lecz te małe, lokalne, wciąż biedują. W małych społecznościach kluczową rolę przy finansowaniu pełnią rodzice młodzieży uprawiającej tę dyscyplinę. Muszą być gotowi na wysiłek związany z kupnem nietaniego sprzętu, opłacaniem zajęć czy udziału w zawodach. I czapki z głów przed nimi. Być może dzięki ich determinacji doczekamy się nowego pokolenia mistrzów!